Ріст, стан та успішність природного поновлення сосни звичайної на зрубах і під наметом насаджень у ДП «Добрянське лісове господарство»

Автор(и)

Ключові слова:

самосів, заходи сприяння появі наступного природного поновлення, насіннєношення, біологічне різноманіття, видове різноманіття, трав’яний покрив

Анотація

Проаналізовано динаміку зміни кількості та оцінено успішність природного поновлення сосни звичайної на зрубах і під наметом насаджень в умовах свіжого бору, свіжого та вологого субору у ДП «Добрянське ЛГ», згідно зі шкалою Горшеніна. Проаналізовано обсяги і динаміку зміни площ природного поновлення у регіоні досліджень та в розрізі деревних видів. Природне поновлення на зрубах і під наметом насаджень характеризується як задовільне, останнє становить від 5,5 до 7,9 тис. шт.∙га-1, що є достатнім для відтворення сосняків, подібних до корінних деревостанів у регіоні досліджень. Розкрито сутність впливу складу материнського деревостану та потужності лісової підстилки на кількість і рясність ЖНП. Встановлено, що зі збільшенням товщини лісової підстилки від 0,3 до 5,0 см кількість природного поновлення сосни на зрубі зменшується і становить – 0,4–7,8 тис. шт.∙га-1. У низькоповнотних деревостанах з’являється лугова і злакова рослинність, кореневі системи якої дуже конкурують з природним поновленням сосни. З результатів досліджень випливає, що оптимальною для збереження молодого покоління лісу є повнота насаджень 0,6–0,7. За якістю природне поновлення в основному задовільне, хоча на окремих тимчасових пробних площах є багато сумнівного і сухого, що спричинено сильною конкуренцією за світло і поживні речовини у місцях із перегущеним поновленням. З’ясовано, що у низькоповнотних насадженнях здорового природного поновлення в межах від 51,9 до 65,0 %, а за висотними групами переважає високе (більше 1,5 м). Це пояснюється тим, що покрив із трав’яної рослинності дуже густий і багато сходів сосни гине у перші 2–3 роки внаслідок пригнічення. У високоповнотних насадженнях умови для появи молодого покоління лісу ще менш сприятливі. На зрубах успішність природного поновлення сосни звичайної найкраща і представлене воно в основному середнім за густотою (в межах 0,4–3,4 тис. шт.∙га-1), а під наметом насаджень найкращі показники за повноти 0,61–0,62, природне поновлення при цьому задовільне – 7,3–7,8 тис. шт.∙га-1. З цього випливає, що в регіоні досліджень природне поновлення в умовах свіжого бору, свіжого та вологого субору з’являється в перші 2–3 роки після рубки, а через 5–9 років його залишається близько 70 %, решта гине. Тому, щоб мінімізувати негативні впливи на природне поновлення сосни звичайної варто провести лісокультурні заходи сприяння появі природного поновлення, мінералізацію ґрунту та вчасні догляди за самосівом на лісокультурній площі.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-22

Номер

Розділ

Секція І. Лісове та садово-паркове господарство, екологія.