Перспективи вирощування павловнії в умовах Правобережного Лісостепу України
Ключові слова:
біоенергетика, Paulownia tomentosa (Thunb.) Steud., ʹClone in vitro 112ʹ, густота садіння, інтенсивність росту, висота, діаметр стовбураАнотація
Наведено результати дослідження росту та розвитку рослин павловнії протягом перших чотирьох років вирощування. Встановлено, що із чотирьох використаних варіантів густоти садіння (500, 625, 833 та 1050 рослин на 1 га) оптимальною є густота 625 дерев на 1 га. За використання такої густоти середня висота рослин ʹClone in vitro 112ʹ становила за чотири роки 10,20 м, а павловнії повстистої – 6,60 м. Протягом вегетаційного періоду найбільший приріст рослин павловнії ʹClone in vitro 112ʹ за висотою, відзначався у червні (95 см). У павловнії повстистої він становив 80 см. Найменші прирости спостерігалися на початку та у кінці вегетаційного періоду: у травні – відповідно 40 та 30 см, а у жовтні – 20 і 12 см. Дослідження особливостей росту дерев павловнії за діаметром стовбура показали, що у перший рік після технічного зрізу середній діаметр дерев ʹClone in vitro 112ʹ досягає 5-6 см, у той час, як у павловнії повстистої – 3-4 см. На наступний рік стовбур ʹClone in vitro 112ʹ має товщину 8-10 см, а повстистої – 6-7 см. Середній діаметр трирічних рослин ʹClone in vitro 112ʹ становить 15-16 см, а повстистої – 10-11 см. Після завершення четвертого року вегетації рослини сорту ʹClone in vitro 112ʹ діаметр на рівні 22-23 см, а у повстистої – 14-15 см.
Важливо відзначити, що павловнія для інтенсивного росту і стійкості до негативних чинників вимагає добре освітлених місць, захищених від вітрів і морозів. Також, для забезпечення успішності вирощування її плантацій, необхідні проникні ґрунти, багаті азотом з рН ґрунту від 5 до 8,9 та достатня кількість вологи (800 мм опадів у рік або застосування поливу).
За забезпечення таких умов вирощування павловнії в умовах Лісостепу України може бути успішним, особливо зважаючи на потепління клімату та м’які зими, що спостерігаються зараз у регіоні досліджень. Також варто відзначити, що листяний опад павловнії, завдяки високому вмісту азоту та значній масі, сприяє формуванню під її насадженнями пухкого, збагаченого азотом та іншими поживними речовинами ґрунту.